16 Eylül 2015 Çarşamba

 Bu bloğu neden açtım aslında bilemiyorum. İçimi boşaltmak için? Tuttuğum günlükler neyime yetmemişti? Belki de çektiğim sonsuz acıların(!) insanlar tarafından okunmasını istedim. Hayır, aslında okunmasını istemiyordum. Okunma ihtimali benim için yeterdi. Ekran başındaki birinin benim yazdıklarımı okuması benim gibi biri için bayağı stresliydi.
 Aslında yazmaya yetenekli olmadığımı biliyorum, kurgu yeteneğimde sıradan. Benim için bir problem değil zaten bu. Peki neden yazıyorum? Yarattığım onca karakterin amacı neydi? Çünkü onlar benim yerime yaşıyorlar, benim yapmak isteyipte yapamadıklarımı yapıyorlar ya da söyleyemeye cesaret edemediğim cümleleri onlar sayesinde söylüyorum. Örneğin dün ansızın yazdığım "Makinalaşmak İstiyorum"un adı, cinsiyeti hiçbir haltı belli olmayan karakterini ele alalım. Neden yazdım? Çünkü anlatmak istiyordum, o karaktere kendimden çok şey kattım. Orda yazılanların çoğu bendim -ama merak etmeyin bir evsizi öldürmedim-. Ne yani? Bu yazılarını okuduğunuz kız senelerini hayali bir insanla konuşarak geçirmiş olabilir mi? Ya da kaç sene önce gördüğü bir kızı hâlâ unutamıyor mu? Kendini bir soytarı olarak mı görüyor? Neyse. Kendim olmaya bir gram cesaretim olmadığı için "Ben yaptım." yerine "O yaptı." demek daha rahat. Düşüncelerim tepki çekse dahi suçu onların üstüne atabilirim. Korkakların yolunda emin adımlarla yürüyorum, artık geri dönebileceğimi de sanmıyorum.

2 yorum:

 1. Her zaman bir neden bulmak zorunda değilsin. Bazen daha sonra fark eder insan yaptığı bazı şeyleri. Zaten bana kalırsa nedensizce bir şeyler yapmak daha saf ve güzeldir. Ayrıca kendini küçük görme. Hikayeni okudum, daha yorum yapamadım ama devamını da okumak istiyorum. Açıkçası yorum yaparsam seni etkilerim diye yapmadım biraz da. Ama seni cesaretlendirmek için diyorum ki; yaz ve böylece biz de okuyalım. Hikayeni öğrenelim. Söyleyeceklerini dinleyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın, yaptığım her şey için bir neden aramaktan vazgeçmeliyim belki de.
   Okuduğuna sevindim hikayemi :) yakında devamını yazacağım.

   Sil