12 Haziran 2015 Cuma

Gakuen Ouji (Manga)

Bölüm Sayısı:48
Tür: Comedy, Drama, Gender Bender, Harem, Romance, School, Shoujo
Mangaka: Yuzuki Jun

 Sanmayın ki bu bir tavsiye yazısı. Gakuen Ouji benim şu ana kadar okuduğum en alışılmışın dışında manga (shoujo olduğunu göz alırsak tabii) olduğu için bu konu hakkında yazmadan duramadım.
 Uzun süredir shoujo mangalar bana baygınlık verdiği için okumayı bırakmıştım. Bir gün boş boş otururken içimden anlamsız bir shoujo sevgisi patladı. Hemen mangaları incelemeye başladım. Entrikaların ve aşk çokgenlerinin havada uçuştuğu klişelere batmış bir manga arıyordum. Gakuen Ouji'nin kapağı dikkatimi çekti. "Hmm çirkin olmadığı halde çirkin imajı verilmeye çalışılan gözlüklü kız ve yanında çapkın olan ama eminim doğru kızı bulunca durulacak ailevi sorunları olan yakışıklı. Bu iş görür." Kapaktan bu yorumu çıkardım ve okumaya başladım. Tahminim kısmen doğru olsa da ilk bölümü okuduğumda "Bu ne lan?" dedim. Konuya gelecek olursak:
  Jyoushioka Lisesi kızların ezici çoğunlukta olduğu özel bir lisedir. Okuldaki erkek sayısı bir elin parmağını geçmez. Güzel kızların çoğunlukta olduğu bir lisede erkek olmak kulağa hoş gelse de gerçek öyle değildir çünkü bu güzel kızlarımız sayısı az olan bu erkekleri sadece birer cinsel obje olarak görüp sürekli taciz ediyorlar, direnirlerse olayı tecavüze bile götürebiliyorlardır.
 Hikayemiz Mizutani Azusa'nın transfer öğrenci olarak okula gelmesiyle başlar. Her şeyden habersiz saf Mizutani dersteyken kızların mesajlaşmalarının olduğu kağıdı okuyunca bir taraflarının güvende olmadığını anlayarak kaçmaya çalışır ama bu aşırı istekli kızların onun peşini bırakmaya niyeti yoktur.
 Can havliyle bir yere sığınmışken oraya kendisi gibi saklanmış olan esas kızımız Okitsu Rise'yi görür. Okitsu ise sürekli dışlanmış ve zorbalığa uğramış çirkin(!) bir kızdır. Saçmalıyorum anayasasının 25. bölümünün 568. maddesine göre "Eğer okuldaki erkek kişinin bir sevgilisi varsa diğer kızlar onu dünya ahiret bacısı olarak görmek zorundadır." gibi bir kural olduğu için Mizutani, Okitsu'nun rızasını bile almadan onu diğerlerine sevgilisi olarak tanıtır ve kurtulur. Kızların hepsi birer ruh hastası olduğu için bu sefer suçsuz Okitsu'ya türlü eziyetler yaparlar.

 Sonuçta bir harem olduğu için serideki tüm erkekler hiç kız görmemişçesine Okitsu'dan hoşlanacaktır. Bunu tahmin etmek için okumama gerek yok. Aslında manganın çok komik bölümleri var. Gerçekten bunu çizen mangakanın nasıl bir ruh halinde olduğunu merak ediyorum.
  Sonraki bölümde Mizutani, Okitsu'yu nasıl bir belaya soktuğunu fark edip sahte sevgililik olayını bitiriyor. Sahipsiz kalan Mizutani'nin başı tekrar belaya giriyor tabii. Beş kız Mizutani'yi oyuna getirip tecavüz etmek için elini kolunu bağlayıp bir de üstüne zorla viagra içiriyorlar. o.o Shoujo genelde küçük yaştaki kızlara hitap ediyor diye bilirdim. Hayır, kırk yıl düşünsem aklıma gelmez lan böyle bir sahne. Nasıl bir dünya yaratmışın sen Yuzuki Jun? O kafanda ne tilkiler dönüyor senin?
Böyle efendi efendi rica edenler de var.
Hep zor kullanmıyorlar yani asgsg.
 Anime dünyasında çok uç şeyler olduğu için bu sahnelere çok şaşırmadım aslında. Beni şaşırtan şey manganın "shoujo" türünde olması sanırım. Animelerde/mangalarda tacizin normalleştirilmeye çalışılması ve komedi unsuru olarak kullanılması beni çok rahatsız eden bir konu. Bu sahnelere ne tepki versem bilemedim. Kurgusal ve gerçek hayatta olması çok düşük bir ihtimal olduğu için gülüp geçmeli miydim? Yoksa kimsenin umrumda olmayan tepkimi koymalı mıydım?  Sonuçta liseli kızların erkek kaçırıp tecavüz etmeleri pek duyulmuş bir şey değil ama taciz tacizdir değil mi? Eskiden hiç dikkat etmezdim ama artık gördüğüm küçük bir hareket yüzünden çok sevdiğim bir seriden soğuduğum oluyor. Her neyse bu konu hakkında yazacak çok şeyim olsa da yazarsam konudan kopacağım için burayı kapatalım.

Mizutani "Gülümsemeyi dene."
dediğinde Okitsu.
Bu kız beni öldürüyor
ya asgshsh.

 Yazdıklarım biraz abartılı gelmiş olabilir ama merak etmeyin bu seri 48 bölüm boyunca tecavüzcü kızları ve namuslarını korumak isteyen saf erkekleri anlatmıyor. Seri sonradan klasik shoujoya dönüyor. (Yine de kesin bir yorum yapamam, çok ilerlemedim.) Yoksa bu kızların aşırı ilgisini seve seve kabul eden erkeklerde var. İzlemeyi ve okumayı planladığım bir sürü kaliteli seri varken buna devam edeceğimi sanmıyorum ama merak edip ara ara bakabilirim. Bazı abartılı ve insanı rahatsız eden kısımlar olsa da beni çok güldüren sahneleri var.
Sanırım bu kızın tepkileri için
devam edeceğim avssgd.

4 yorum:

 1. Valla o kadar tatlı ve muhteşem anlatmışsın ki konusu biraz saçma bile olsa bir ara bakmayı düşünüyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gercekten mi?ヽ(´▽`)/ Utandım, teşekkür ederim. :D

   Sil
  2. Valla ben de çok beğendim, çok güzel anlatmışsın kaidan-chan (merdiveni caponca şeyaptım :p )

   Hemen başlıyorum :)

   Sil
  3. Teşekkür ederim sevindim :D
   Kaidan? Hoşuma gitti ama. o.o

   Sil